SON EKLENENLER

İsrail’in yeni hedefi Lübnan

7 Ekim’den bu yana Filistin’e ölüm yağdıran İsrail, gözünü Lübnan’a dikti. İsrail Genelkurmay Başkanı, kuzeydeki Lübnan sınırını işaret ederek “operasyon planları hazırlıyoruz” dedi.
15 Kasım 2023 07:18

İsrail ordusu ile Filistinli direnişçiler arasındaki çatışmalar, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun ve Beyt Lahya ekseninde ve Gazze şehir merkezinin batısındaki mahallelerde devam ediyor. İki haftayı geride bırakan kara işgalinde üç katmanlı bir hareketlilik göze çarpıyor.
Bunlardan ilki, Gazze Şeridi’nin en kuzeyi ve Gazze Vadisi’ndeki kırsal alanlarda kaydedilen ilerleme... Gazze’nin ‘yumuşak karnı’ olarak tanımlanan bu bölgelerde İsrail ordusuna ait askerî araç, tank ve askerî birlikler konuşlanmış durumda.

Kırsal kesimlerin ardından, en kuzeyde, 40 gündür aralıksız yoğun bombardımana tutularak ‘insansızlaştırılmış’ mahalleler geliyor. Beyt Hanun ve Beyt Lahya gibi yerle bir edilen, nüfusun zorla göç ettirildiği yerlerde çatışmalar sık sık oluyor. 

Üçüncü olarak, son günlerde, Gazze şehir merkezinin batısındaki bölgelerde nüfusun nispeten yoğun olduğu mahallelerde meskûn mahal çatışmaları yaşanıyor. Ancak bu bölgedeki sıcak temas sabit bir noktada ve muntazam olarak ilerlemiyor. İsrail ordusunun askerî hareketliliği, Filistinli direnişçilerle girilen çatışmaların seyrine göre, düzenli bir kara işgali olmadan bir noktadan diğerine yer değiştirebiliyor.

CEPHE GENİŞLİYOR

Bununla da yetinmeyen İsrail savaşı genişletme planları yapıyor. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, ülkenin kuzeyindeki bir komuta merkezini ziyaret etti. Halevi, 8 Ekim’den bu yana Hizbullah ve diğer Filistinli silahlı gruplarla sıcak çatışmaların yaşandığı kuzeydeki Lübnan sınırında işaret ederek “Kuzey için operasyon planları hazırlıyoruz. Hedefimiz güvenliği sağlamak” dedi. İsrail, 7 Ekim sonrası Gazze Şeridi çevresini ve Hizbullah ile sıcak çatışmaların başladığı kuzeyde Lübnan sınırındaki 4 kilometre mesafelik yerleşim alanlarını boşaltmıştı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaptıklarını Beyrut’ta da nasıl yapacaklarını bildiklerini belirterek “Buradan Lübnan vatandaşlarına söylüyorum, Gazze’deki vatandaşların beyaz bayraklarla kıyı boyunca yürüdüğünü ve güneye doğru ilerlediğini görüyorum” dedi. Gallant, Hizbullah’ın Lübnan’ı olası bir savaşa sürüklediğini ve hata yaptığını savundu. 

Lübnanlı Bakan Muhammed Murtaza, Gallant’ın ‘Gazze’de yaptığımızı Beyrut’ta da yapabiliriz’ tehdidine sert tepkide bulundu. Murtaza “Çocukları ve kadınları katleden siz, suç ve vahşet konusunda şeytanlara ders verebilirsiniz, ancak Lübnan’a dokunamazsınız. Biliyoruz ki eğer yapabilseydiniz, tehdit etmeden yapardınız. Hadi Beyrut’a saldırmayı deneyin. Tel Aviv’de ve bütün şehirlerinizde, Gazze’deki gibi bir yıkımı göreceğinizi garanti ediyoruz” dedi. Karşılıklı açıklamaların olduğu saatlerde Hizbullah, Lübnan’ın güneyinde sınır bölgesinde yer alan İsrail’e ait bir askerî noktaya saldırı düzenledi.

KÜSTAH BAKAN

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Gazze’deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç etmesinin ‘doğru insani çözüm’ olduğunu söyledi. Küstah bakan “Gazzelilerin gönüllü olarak dünyanın dört bir yanındaki ülkelere tahliye edilmesine yönelik girişimi memnuniyetle karşıladığını, bunun 75 yıldır süren mültecilik, yoksulluk ve tehlikelerin ardından Gazze ve bölge sakinleri için doğru insani çözüm olduğunu” söyledi. 

SUÇ ORTAĞI OLMAK İSTEMİYORUZ

> İspanya’da Sosyal Haklar Bakanı İone Belarra, Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurdu. İone Belarra, İsrail’in Gazze’de soykırım gerçekleştirdiği ifade edip Başbakan Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama emri çıkarılmasını talep etti. Belarra “İsrail Devleti’nin Filistin’de canlı bir soykırımına tanık oluyoruz ve ben suç ortağı olmak istemiyorum. Bugün Filistin, yarın herhangi biri olabilir” dedi.

> İrlanda Temsilciler Meclisi Üyesi Richard Boyd Barrett, Batılı liderlerin, İsrail’in kuruluşundan bu yana Filistin halkına karşı “savaş suçları” işlediğini bildiğini ancak Batı’nın çıkarlarına hizmet ettiği için “İsrail’i cezadan muaf tutmayı seçtiğini” belirtti. Barrett “Bize yalan söylüyorlar. Netanyahu ve suçlular çetesinin tutuklanması ve İsrail’in Gazze halkına karşı işlediği bu savaş suçlarını sürdürmesini fiziksel olarak engellemek için elimizden gelen her şeyi yapmasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

> Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly “Saldırılar kabul edilebilir bir şey değil. Sivillerin korunması ve hayat kurtarma çalışmalarının devam edebilmesi için Gazze’ye yeterli yiyecek, yakıt ve suyun ulaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GAZETESİ

TÜRKİYE KOLLUK SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER