SON EKLENENLER

İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı

İsrail medyası, Hamas'ın eğitim videolarını kasıtlı olarak yayınlayarak ve profesyonellikten uzak tatbikatlar yaparak, 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonu öncesinde İsrail istihbaratını aldattığını yazdı.
07 Kasım 2023 07:56

 

 

İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı - 1

 

İsrail medyasından Hamas'a yönelik dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. 

İsrail'de İbranice yayın yapan Walla internet sitesi, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısı öncesinde 18 ay boyunca İsrail istihbaratını aldattığını yazdı.

 

İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı - 2

 

Walla internet sitesinin haberinde, Hamas ve Filistinli grupların 7 Ekim sabahında düzenlediği "Aksa Tufanı" operasyonu öncesinde yürütülen "aldatmacaya" ilişkin ayrıntılara yer verildi.

Hamas'ın operasyondan 18 ay önceki sürede, "eğitim videolarını kasıtlı olarak paylaştığı" belirtilen haberde, söz konusu grubun "gülünç ve profesyonellikten uzak" tatbikatlar düzenleyerek İsrail istihbaratını yanlış yönlendirdiği aktarıldı.

İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı - 3

HAMAS, TATBİKAT VİDEOLARINI KASITLI OLARAK PAYLAŞTI

 

Haberde, Hamas'ın, 7 Ekim öncesinde mensuplarının tatbikatlarına ilişkin kasıtlı olarak bilgiler ve videolar paylaşırken, İsrail istihbarat servislerini "rutin bir eğitim yaptığı" şeklinde yönlendirdiği belirtildi.

"Hamas, 18 ay boyunca aldatmaca yaparak sürpriz bir şekilde büyük bir saldırıya hazırlandı." ifadelerine yer verilen haberde, rutin halini alan tatbikatların Filistin medyasında da yayınlandığı kaydedildi.

İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı - 4

İsrailli üst düzey komutanların, "teyakkuz durumuna geçmemeleri" için İsrail ordusunun ve istihbaratının bu şekilde "duyularının köreltildiği" kaydedildi.


İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı - 5

PROFESYONEL OLMAYAN TATBİKATLAR

Haberde Hamas'ın tatbikatlarında "denize doğru füzelerin fırlatıldığı, menzilin ölçüldüğü ve cephane eğitimlerinin verildiği" bilgisi yer aldı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, uyguladığı "aldatma ve alıştırma operasyonu" kapsamında, tatbikat klipleri hazırladığı vurgulandı.

İsrail basını, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl kandırdığını yazdı - 6

Tatbikat videolarında ateş çemberinden atlayan, yerde yuvarlanan, motosikletten veya arabalardan atlayan Hamas mensuplarının İsrail istihbaratı tarafından "saçma ve profesyonellikten uzak" bulunduğu ifade edildi.

NTV

TÜRKİYE KOLLUK SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER