SON EKLENENLER

 Filistin’in elindeki en büyük koz

Hamas Tufan füzesi tahribat gücü ne kadar?
24 Ekim 2023 06:50

Hamas Tufan füzesinin özellikleri nedir? Günlerdir devam eden Filistin-İsrail Savaşı’nın seyrini değiştirebilecek bir gelişme yaşandı. Hamas güçleri Tel Aviv yönetiminin saldırıları sonlandırmaması durumunda ellerindeki Tufan füzesini kullanacaklarını ilan etti. Yüksek tahribat gücüne sahip olan Tufan füzesinin özellikleri de gündeme oturdu. Peki Hamas Tufan füzesi tahribat gücü ne kadar?

Hamas Tufan füzesi özellikleri nedir? sorusunun yanıtı araştırılıyor. Hamas’ın israil’e karşı en büyük şanslarından biri olan Tufan füzesini ortaya çıkarması taraflarda gerginliğe yol açtı. Siyonist rejimin saldırılarını sona erdirmemesi durumunda Tufan füzelerini devreye alacağını duyurdu. Savaşın daha da derinleşmesine yol açacak bu girişim sonrası Tufan füzesinin detayları ve etki gücü araştırılmaya başlandı. İşte Hamas Tufan füzesi tahribat gücü ne kadar? sorusunun yanıtı ve detaylar…

HAMAS TUFAN FÜZESİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

 İran yapımı bir güdümlü tanksavar füzesidir. Füze, ABD yapımı BGM-71 TOW füzesi temelinde geliştirilmiştir. Füzenin 3.5 km'den fazla menzili bulunmaktadır ve daha fazla vurucu güce sahip başka birçok varyant da geliştirilmiştir.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Gazze'de ürettiği bir hava savunma sisteminin görüntülerini yayınladı. Açıklamada, Muteber 1 adı verilen hava savunma sisteminin Aksa Tufanı harekatı sırasında İsrail savaş uçaklarına karşı kullanıldığı belirtildi. 

Hamas'ın Tufan füzeleri, Kuzey Kore yapımı BM-21 Grad füzelerinin geliştirilmiş versiyonlarıdır. Tufan füzeleri, 122 milimetre çapında ve 280 kilogram ağırlığındadır. Azami menzili 40 kilometredir ve 50 ila 70 kilogram arasında bir savaş başlığı taşıyabilir. Tufan füzeleri, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilir.

HAMAS TUFAN FÜZESİ ÖZELLİKLERİ NEDİR? Filistin’in elindeki en büyük koz: Hamas Tufan füzesi tahribat gücü ne kadar?

Tufan füzelerinin temel özellikleri şunlardır:

Çap: 122 milimetre

Ağırlık: 280 kilogram

Menzil: 40 kilometre

Savaş başlığı: 50 ila 70 kilogram

Hareket kabiliyeti: Sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilir

İlişkili Haberler

Filistin: Gazze'de soykırım suçu işleniyor

İnce’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek: İsrail-Filistin politikası doğru

HAMAS TUFAN FÜZESİ TAHRİBAT GÜCÜ NE KADAR?

Tayfun füzesiyle karşılaştırıldığında Tufan füzeleri, daha kısa menzile ve daha küçük bir savaş başlığına sahiptir. Ancak Tufan füzeleri, daha ucuz ve daha kolay üretilebilir.

Tufan füzelerinin özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

Kısa menzilli, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilen bir füzedir.

Kuzey Kore yapımı BM-21 Grad füzelerinin geliştirilmiş bir versiyonudur.

Azami menzili 40 kilometredir.

50 ila 70 kilogram arasında bir savaş başlığı taşıyabilir.

TÜRKİYE GAZETESİ

TÜRKİYE KOLLUK SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER